8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c

UHİM: PKK'nın çocuk askerlerine neden sessizsiniz?

01 Haziran 2016 16:48

Defalarca gündeme gelen PKK'nın çocuk militanlarına karşı dünya sessizliğini koruyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Uluslararası İnsan Hakları İzleme Merkezi (UHİM), "PKK, 18 yaşından küçük toplam 2 bin 52 çocuğu kandırarak dağa kaçırdı. Cenevre Sözleşmesi uyarınca bu savaş suçudur" diyerek, "Pkk'nın çocuk askerlerine neden sessizsiniz?" şeklinde uluslararası kamuoyunu sorguluyor.

Terör örgütü PKK, hain planlarını uygulamak için, çocuk ve kadınları kullanıyor. PKK'nın imaj çalışmasını yürüten batı başta olmak üzere, dünya kamuoyu bu duruma karşı sessiz. Son verilere göre, PKK, 18 yaşından küçük toplam 2 bin 52 çocuğu kandırarak dağa kaçırdı. Bu çocuklardan 554'ü 15 yaşından küçük ve Cenevre Sözleşmesi'ne göre, bu bir savaş suçu.

PKK çocukları piyon olarak kullanıyor

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Merkezi (UHİM) “Pkk'nın Çocuk Askerlerine Neden Sessizsiniz?" başlığıyla bir basın toplantısı düzenledi. UHİM tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ülke topraklarımızda küresel sistemin taşeronluğunu üstlenen terör örgütlerine yönelik yürütülen operasyonlar esnasında, terör örgütü mensuplarına teslim olmaları yönünde yapılan çağrılar kimi zaman olumlu karşılık bulmaktadır. Konuyla ilgili medyaya yansıyan görüntüler incelendiğinde, teslim olanların büyük çoğunluğunun çocuk ve gençlerden oluştuğu görülmektedir. Henüz eğitim çağında bulunan bu çocuk ve gençler, yaptıkları açıklamalarda, terör örgütü tarafından kandırıldıklarını, bir heves uğruna girdikleri bu yanlış yolda örgütün kendilerine değer vermediğini gördüklerini, onları yalnız bırakarak çatışmalarda piyon olarak kullandıklarını ifade etmişlerdir.

15 yaşından küçük çocukları savaştırıyorlar

Operasyonlar vesilesiyle bir kez daha kamuoyunun gündemine yansıyan bu durum, aslında daha önce yayımlanan resmi rakamlarla da teyit edilmiştir. Emniyet ve jandarma kayıtlarına göre 2013 yılı Ağustos ayını takip eden iki yıl boyunca, terör örgütü PKK'nın 18 yaşından küçük toplam 2 bin 52 çocuğu kandırarak dağa kaçırdığı yönünde başvuru gerçekleşmiştir. Öte yandan bu çocuklardan 554'ü 15 yaş ve altındadır ki, Cenevre Sözleşmesi uyarınca 15 yaşından küçük çocukları silah altına almak ya da onları silahlı çatışmalara aktif bir şekilde katarak kullanmak bir “Savaş Suçu"dur.

Neden sessizsiniz?

UHİM olarak, çocukları PKK tarafından kaçırıldığı için oturma eylemi yapan ailelerle 2014 yılı Haziran ayında Diyarbakır'da gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde bu acı gerçeği teyit eden bilgiler elde edilmiştir. Hatta, onlarca aile ile yapılan birebir görüşmelerde, PKK tarafından kaçırılan çocukların sayısının bilinenin çok üzerinde olduğu, örneğin sadece Van'da, görüşme tarihine kadarki son bir yıl içerisinde ilk ve ortaöğretim çağındaki 1.500 çocuğun PKK tarafından kaçırıldığı ifade edilmiştir.
Bu vahim tablo karşısında uluslararası kamuoyuna soruyoruz:

UCM ve AİHM başta olmak üzere, uluslararası yargı mercileri, terör örgütünün bu uygulaması karşısında neden sessiz kalırlar?
Amnesty, Human Rights Watch, Save The Children gibi, sürekli olarak Asya ve Afrika'daki çatışma bölgelerinde “çocuk savaşçı" tehlikesini gündeme taşıyan ABD ve Avrupa merkezli sivil toplum kuruluşları, neden PKK'nın, çocukları ailelerinin elinden alarak kendi ülkelerine karşı savaştıran bir teröriste dönüştürmesini konu alan bir rapor hazırlamazlar?

Geneva Call'a çağrı

PKK ile 2013'te “Cenevre Çağrısı Uyarınca Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname"yi imzalayan ve “Türkiye'de hukuki yaptırım uygulayabilecek bir mekanizmamız bulunmuyor ancak ihlal durumu tespit edilirse bunu kamuoyuyla mutlaka paylaşacağız" diyen İsviçre merkezli Geneva Call adlı kuruluş, kamuoyuyla paylaştığı sözleşmeyi neden sitesinden kaldırır ve ortaya çıkan bu açık ihlal karşısında neden herhangi bir açıklama yapmaz?

BM ve AB'ye eleştiri

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere küresel kuruluşlar ve bu kuruluşlara bağlı olarak faaliyet gösteren ilgili alt kuruluşlar, neden savaş suçu olarak kabul gören bu uygulama karşısında, Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında yer aldıklarını belirtmezler?

Yayınlarında terör örgütünü sempatik göstermekten çekinmeyen uluslararası medya organları, bugüne kadar onbinlerce çocuğu ve ailelerini mağdur eden bu durumu neden gündemlerine taşımadılar?

PKK’nın çocuk istismarı raporu

Güvenlik birimlerince hazırlanan “KONGRA-GEL (PKK) KCK’nın Çocuk İstismarı” başlıklı raporda, çocukların silah altına alındığı, zorla savaştırıldığı, örgüt kamplarında tehdit ve işkence olaylarına rastlandığı bildirildi. 24 Nisan 2016 tarihli raporda şu noktalara dikkat çekildi:

ÖRGÜTÜN YÜZDE 40’I 18 YAŞIN ALTINDA
“Örgüt kamplarında bulunanların çoğu çocuk. Çocukların terörist yapılması YDG-H aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Şehirlerde güvenlik güçlerine taş, molotof ve demir bilye atarak çatışma ortamına hazırlanmaya başlayan çocukların bazıları kandırılarak, bazıları da zor kullanılarak dağlardaki kamplara götürülüyor. Dağa götürülenler silah tehdidi ile kamplarda tutuluyor. Kırsal kadroların yaklaşık yüzde 40’ı 18 yaşın altında. Bunların yüzde 10’a yakını da 15 yaşından küçük.

ŞEHİR ÇATIŞMALARINDA ÇOCUKLAR KULLANILIYOR
Örgüt Türkiye’de istikrarsızlık yaratmaya yönelik eylemlerinde, sözde ‘şehir gerillası’ adı altında çocukları kullanıyor. Hakkari/Yüksekova’da operasyonlar sırasında, Nisan 2016’da bir örgüt mensubunun üzerinde ele geçirilen ajandada bulunan bilgiler örgütün 18 yaşından küçük çocukları silahlandırarak çatışmalara dahil ettiğini gösteriyor. Örgüt, bünyesindeki 16 yaşından küçük kadroların fotoğraflarının müzahir yayın organlarında kesinlikle yer almaması konusunda sık sık talimatlar veriyor.

ULUSLARARASI ÖRGÜTLERİN DE GÜNDEMİNDE
UNİCEF’in 13 Haziran 2014 tarihli açıklamasında, ‘Çocukların PKK içerisinde silah altına alındığına ilişkin son günlerde kamuoyuna yansıyan haber ve açıklamalar son derece kaygı vericidir’ ifadeleri kullanıldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün 2014 yılındaki raporunda PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin çocukları ‘silah altına’ aldığının tespit edildiği, Temmuz 2015’te İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden yapılan yazılı açıklamada ise YPG’nin çocuk askerlerin örgütten çıkarılması konusunda ‘Geneva Call’ adlı STK’ya verdiği taahhütleri uygulamadığı belirtildi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’ne 5 Haziran 2015 tarihinde sunduğu ‘Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar’ başlıklı raporda “15 yaşından küçük kız ve erkek çocukların YPG/YPJ tarafından silah altına alındığının ve savaş bölgelerinde kullanıldığının tespit edildiği” ifade ediliyor.

PKK’DAN KAÇANLARIN İFADELERİ
Örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan PKK’lılar ifadelerinde küçük yaşlarda örgüte katıldıklarını belirtiyorlar. Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 11 ile 15 yaş aralığındaki örgüt mensuplarının altı aylık sürelerle eğitime tabi tutulduğu gençlik taburunun bulunduğunu, Suriye’den kaçırılan küçük yaştaki çocukların gençlik taburu yaz barınma alanının bulunduğu alanda eğitildiğini, burada 9-15 yaş aralığında 60-70 çocuğun olduğunu söylediler.

ÖRGÜT BELGELERİNDE ÇOCUK İSTİSMARI 
8-27 Ocak 1995 tarihleri arasında düzenlenen örgütün 5. Kongresi’nde milis olma yaşı sınırı 16 olarak kabul edildi. Çocuklar Birliği’nin oluşturulacağı ve kitle hareketleri yaratma amacıyla eğitilerek örgütlendirileceği açıklandı.
21-30 Ağustos 2008 tarihleri arasında düzenlenen PKK’nın 10. Kongresi’nin kapanış konuşmasında Murat Karayılan, Serhildan hareketini daha üst düzeyde örgütlemenin çocukların, gençliğin, kadınların, erkeklerin, yaşlıların ve tüm kesimlerin örgütlenmesiyle gerçekleşeceğini ifade etti.
KCK Yürütme Konseyi üyesi Abbas (K) Duran Kalkan, yeni şervan eğitim açılış töreninde yaptığı konuşmada, Gara barınma alanında çocuk taburu kurduklarını, yeni şervan eğitimini bitirmiş 7-12 yaş arası çocukların bu taburda görevlendirileceğini söyledi.

Kaynak : Yeni Şafak, Aydınlık

PKK'DAN ÇOCUKLARA TUZAK haberini okumak için TIKLAYIZ..

8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c