8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c

Türkiye'nin kırmızı çizgisine ne oldu

Son Güncelleme : 22 Ağustos 2017 22:08

Irak’ın Kuzeyinde kurulması düşünülen bağımsız Kürdistan devleti biz zamanlar Türkiye’nin kırmızı çizgisiydi Kırmızı çizgiye ne, nasıl oldu. Güncel Mersin’in analiziyle ilgili haber

Irak’ın kuzeyinde kurulması planlanan bağımsız Kürt devleti konusunda tartışmalar sürüyor. Barzani bağmsizlik için Refernadumu 25 Eylül’de yapmaya kararlı. IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ise, dün yaptığı açıklamada referandum için belirlenen tarihin onaylandığını bildirmişti.

Bu konuda Türkiye net tavır koyamıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım referanduma ve bağımsızlık isteğine karşı çıkarken Cumhurbaşkanı Danışmanı İlnur Çevik tam tersine açıklamamasında “Herkesin bağımsız devlet kurma hakkından söz etmiş, Bağımsız bir Kürdistan kurulmasına Türkiye’nin karşı çıkmayacağını bildirmişti.

Öte yandan, 20 yıldan fazladır gündemde olan Irak’ın Kuzeyinde bağımsız Kürdistan kurulması pek çok Amerikan kaynaklı rapora da konu olmuştu. Raporlarda yeralan ortak düşünce bağımsız Kürdistan’ın kurulması konusunda Türkiye’ye güvenilmeyeceğiydi. Türkiye’ni karşı çıkamayacak duruma getirilmesinden sonra Bağımsız Kürdistan’ın kurulabileceği raporlarda yer alan ortak görüştü.

Bu amaçla TSK da dahil pek çok kurum üzerinde çalışma yapılması öngörülüyordu. Son öneriler de Türkiye ile Barzani yönetimi arasında güçlü ve koparılması mümkün olmayan ekonomik ilişkiler kurulması yönündeydi.

Hava limanlarımıza uluslararası hukuka ve teamüllere aykırı biçimde Barzani yönetiminin bayrağının çekilmesi, Türkiye’nin Irak’ın Kuzeyinde bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına karşı çıkamaz duruma getirildiğini mi gösteriyor? Cumhurbaşkanı Danışmanı İlnur Çevik’in; Erdoğan’ın ve Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarının tersi yönde açıklaması da bunun işareti miydi?

Irak Merkezi hükümetinin de referanduma ve bağımsızlık isteğine şiddetle karşı çıktığını ve referandumdan çıkması olası bağımsızlık isteği sonucunu tanımayacağını bildirdiğini de hatırlatalım.

Barzani’nin bağımsızlık girişimi bölgede yeni bir kriz yaratacağa benziyor…

(Güncel Mersin)

İlgili Makaleler:

http://www.guncelmersin.com/makale/kuzey-irakta-bagimsiz-kurdistan-istiyor-muyuz-hayir-1492/ 

http://www.guncelmersin.com/makale/barzani-kurdistani-kurar-mi-1609/ 

Anadolu Ajansının bu konudaki haberi TürkishNY internet sitesinde şöyle yer aldı:  

IKBY'deki Bağımsızlık Referandumu Tartışmaları

25 Eylül'de yapılacak referandum için yandaşlarından destek talebini yineleyen IKBY Başkanı Barzani, bağımsızlığın dışında başka alternatiflerinin olmadığını söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de düzenlenmesi öngörülen referandum için taraftarlarına çağrıda bulunarak, bağımsızlık dışında başka bir alternatiflerinin olmadığı sözünü yineledi.

Barzani, liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) 71'inci kuruluş yıl dönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında, KDP'lilere çağrıda bulunan Barzani, "Kürdistan halkının yanında tüm imkanlarınızı seferber ederek, referandum ve bağımsızlık sürecine destek vermenizi istiyorum çünkü bağımsızlığın dışında halkımızın başka bir alternatifi yok." ifadelerini kullandı.

Bağımsızlığı neden istediklerine ve niçin bu yolu seçtiklerine de değinen Barzani, "Barış ve kalkınmanın güçlenmesiyle felaketlerin tekrardan meydana gelmemesi adına bunu yapıyoruz." dedi.

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle yaptığı görüşme sonrası referandumun 25 Eylül'de yapılacağını belirtmişti.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ise, dün yaptığı açıklamada referandum için belirlenen tarihin onaylandığını bildirmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise, Barzani'nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada, bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını söylemişti.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi de geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, şimdiye kadar IKBY'nin referandumuna resmi bir şekilde destek veren herhangi bir ülkenin çıkmadığını dile getirmişti.

AA

Etiketler: Barzani, Kuzey Irak, referandum, bağımsız Kürt devlati
8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c