8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c

Yunanistan dışişleri bakanından Erdoğan'a destek, Öymen'den tepki

Son Güncelleme : 23.06.2018 04:06

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, 18 ada konusunu muhalefetin gündeme getirdiğini belirterek muhalefeti eleştirmiş ve iktidardaki Erdoğan'a destek verici açıklama yapmıştı.
Onur Öymen sosyal medya üzerinden konu ile ilgili tepki gösterdi ve CHP'yi tepki göstermeye davet etti.

Onur Öymen'in açıklaması:

Basın haberlerine göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Kontra televizyonuna verdiği mülakatta Türkiye'deki muhalefet partilerini eleştirmiş ve“Aslında Türkiye ile sorunumuz bizi rahatsız eden konularda Erdoğan yönetiminden daha iyi olmayan bir muhalefet bulunmasıdır. Bana göre Erdoğan daha tutarlı ve daha karizmatik bir lider” yorumunda bulunmuştur.

Kotzias, Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) Ege denizinde 18 Türk adasının işgal edildiğine ilişkin iddiaları için, “Bu adalarla ilgili konuyu açan aslında muhalefet” demiştir. 

Yunanistan'ın Türkiye'deki seçimlerle ilgili olarak partiler arasında taraf tutan bir konuma girmesi uluslararası ilişkilerin temel unsurlarından biri olan karşılıklı saygı ilkesine açıkça aykırıdır. 

Kotsias’ın bu ifadeleri aynı zamanda iktidarın 18 Ada konusunda Yunanistan’ın beklentileri doğrultusunda hareket ettiği iddiasını da içermektedir. 

Bu sözleri bazı yabancı ülkelerin Türkiye’nin iç politikasını etkilemeye çalıştıkları yolundaki iddialara da haklılık kazandırmaktadır. 

Şimdi hem iktidarın hem de bütün muhalefet partilerinin Yunanistan’ın bu tavrına karşı güçlü bir tepki göstermeleri ve 18 Ada ve Ege ile ilgili konularda Türkiye’nin, iktidarıyla ve muhalefetile tam bir birlik içinde olduğunu açıklamaları gerekmektedir.

Özellikle Kotsias’ın haksız suçlamalarına muhatap olan CHP’nin 18 Ada ve diğer Ege sorunları hakkında uluslararası hukuktan ve antlaşmalardan kaynaklanan haklarını güçlü biçimde dile getireceğinden ve Yunanistan’a gerekli tepkiyi dile getireceğinden kuşku duymuyoruz.

Bu ifadeler karşısında sessiz kalmak Yunanistan Dışişleri Bakanının sözlerini sineye çekmek mümkün değildir.

8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c