8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c


İsrail televizyonundan şok iddia : Erdoğan darbeyi önceden biliyordu...

Son Güncelleme : 24 Temmuz 2016 23:07
İsrail televizyonundan şok iddia : Erdoğan darbeyi önceden biliyordu...

İsrail televizyonu Kanal 2'nin Arapça haberler müdürü Ehud Yaari Türkiye'deki darbe girişimi ile ilgili ve sonrası gelişmeleri değerlendirdi, "Erdoğan darbeyi gerçekleştirmesi gerektiği saatten 12 saat kadar önce haber alıyor." dedi. Şu anki durum içinse, EY, "görünen o ki; gerçekleşen durum İslami bir darbeden daha azı değildir." değerlendirmesinde bulundu.

YAARİ'DEN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALAR..

İsrail televizyonu Kanal 2'nin Arapça haberler müdürü Ehud Yaari Türkiye'deki darbe girişimi ile ilgili "Görünen odur ki Sayın Erdoğan Darbecilerin darbeyi gerçekleştirmesi gerektiği saatten 12 saat kadar önce haber alıyor." dedi. Yaari devamında "Basında çıkan 'Ruslar haber verdi' vs... Bu doğru değil, olayı kendi adamları ve ekibi ortaya çıkardı"ifadelerini kullandı.

Kanal 2 haberlerinin sunucusu Dani Kushmarov'a konuk olan İsrail televizyonu Kanal 2'nin Arapça haberler müdürü Ehud Yaari'nin anlattıkları şöyle:

Dani Kusmarov (DK): Türkiye’deki darbe girişiminin başarılı olmayacağını söylemiştiniz. Nasıl bildiniz veya nasıl tahmin ettiniz bunu.

Ehud Yaari (EY): Bunun için özür dilemem gerekmiyor sanırım.

DARBE, ERDOĞAN'IN DARBESİNE DÖNÜŞTÜ..

DK: Yok canım sadece espri yapıyorum. Görülüyor ki gerçek darbe şu anda Erdoğan’ın darbesi haline dönüştü.

EY: Neler olduğu konusunda bir cümle söylemek gerekirse; Ki aslında neler olduğunu hepimiz gördük. Görünen odur ki Sayın Erdoğan, darbecilerin darbeyi gerçekleştirmesi gerektiği saatten 12 saat kadar önce haber alıyor. Kendisi bu haberi MİT Başkanı Hakan Fidan’dan alıyor. İstihbarat Başkan Yardımcısı Genelkurmay Başkan yardımcısı ile buluşarak darbeyi nasıl önleyeceklerini kararlaştırıyorlar ve Erdoğan’ı Marmaristeki otelinden çıkartıyorlar. Darbe girişimcileri otele geldiklerinde ise Erdoğan orada değil artık. Uçağı bir süre havada bekletiliyor ve ünlü cep telefonu görüşmesini gerçekleştiriyor.

DK: Erdoğan bu darbe haberini 15 saat öncesinden biliyordu diyorsunuz yani.

EY: En azından 12 saat öncesinden bilyordu diyorum. Basında çıkan 'Ruslar haber verdi' vs... Bu doğru değil. Olayı kendi adamları ve ekibi ortaya çıkardı.

DK: Bu durum aslında kendi adamlarının ve istihbaratın zafiyeti değil mi ki?

EY: Bunu biliyor ve kendisi de söylüyor zaten.

 Şu anda görünen o ki; gerçekleşen durum İslami bir darbeden daha azı değildir. İran benzerini 1979’da Humeyni ile geçirdi. Sokaklarda, caddelerde fazlasıyla kanla aynısını yaşadılar. Türkiye şu anda benzerini farklı bir şekilde yaşıyor.

60-70 bin kişinin işlerinden uzaklaştırılması, gözaltına alınması ve tutuklanmasından bahsediyoruz. Neredeyse yeni cezaevleri inşa edilmesi gerekecek. Çünkü bu kadar insanı alabilecek cezaevi yoktur.

Şimdi Türkiye’yi yeni bir istikamete doğru sevketmekte. Erdoğan aslında Müslüman Kardeşler'in Türkiye üslubudur. Senelerce yapmaya çalıştığını şimdi birkaç ay içinde yapacaktır.

DK: Türkiye halen bir demokrasidir ama . Sizce bu Türk demokrasisinin sonu mudur?

EY: İran’da da insanlar oy vermeye gidiyor ve parlamentoda bağırmalar kavgalar mevcuttur. Hatta basın içinde de farklı sesler mevcuttur. Türkiye’de de olabilir ama engellemeler ve sınırlar olacaktır. Yine seçimler olacaktır. Erdoğan Anayasa'yı değiştirecektir. Amerikan usulu Başkan da seçilecektir. Başka bir şey de yapacaktır. Türkiye'nin oryantasyonunu (eğilimini) değiştirecektir. Sırtını Avrupa’ya dönmüş bir Türkiye ile karşılaşacağız. Sırtını Avrupa’ya dönen, Rusya ile yakınlaşan ve yüzünü Asya’daki Türki Cumhuriyetlere dönen bir Türkiye göreceğiz. Euro Asyatik ülkeler ile iyi ilişkiler içinde olacaktır. Kazakistan, Afganistan vs gibi.

Bizimle olan ilişkilerine gelince ise bizimki ticari ilişkidir. Gaz bu ilişkilerin merkezi haline de dönüşebilir. Laviathan’dan alınacak gaz ile İsrail onun tek gaz satıcısı olmayacaktır, aynı zamanda Ruslar'dan da gaz alacaktır, tek satıcı ile kalmasın diye.

Kaynak: http://www.mako.co.il/news?partner=NavBar

Tercüme: Rafael Sadi

Odatv.com

Etiketler: İsrail, Kanal 2, Ehud Yaari, Dani Kushmarov, Erdoğan, darbe, İran
8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c