8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c

CHP'de kongre takvimi devam ediyor

Son Güncelleme : 05 Eylül 2017 14:09

CHP'de Adalet yürüyüşü sebebi ile ertelenen kongre takvimi, şimdi de adalet kurultayı ve kurban bayramı sebebi ile ertelendi.

Yeni bir erteleme olmazsa yeni kongre takvimi:

10 Eylül 2017 Pazar günü Delege seçimleri başlangıç tarihi, 

15 Ekim 2017 Pazar günü Delege seçimleri bitiş tarihi,

                           ----------------------------

25 Ekim 2017 Cumartesi İlçe Kongrelerinin başlangıç tarihi,

26 Kasım 2017 Pazar İlçe Kongrelerinin bitiş tarihi ,

                           ----------------------------

27 Kasım 2017 Pazartesi İl Kongresinin Başlangıç tarihi,

31 Aralık 2017 Pazar günü İl Kongresinin bitiş tarihi,

Kurultayın ise İl kongrelerinden PM alacağı kararla belirlenecek. 

CHP'de kongre takvimi 2 yılda bir yapılmak zorunda iken CHP yönetimi geçtiğimiz dönem kongre takvimi siyasi partiler yasasının tanıdığı süreyi de aşarak 3,5 yılda gerçekleştirdi.

CHP'deki son kurultay 17 Ocak 2016'da toplandığı için siyasi partiler yasası ve parti tüzüğüne göre 17 Ocak 2018tarihinden sonra Ocak-şubat ayı içinde kurultayın toplanması gerekiyor. 

Her il ve ilçe örgütü,mahalle delege seçimlerini ve il-ilçe kongrelerini bu takvim içinde kendisi belirliyor.

Partililerin, mahallerde başlayacak olan delege seçimlerinin tarih ve yeri konusunda ilçe örgütlerinden bilgi alması gerekiyor.

2019 kritik seçimlerine doğru parti yönetimini elinde tutmaya çalışan Kılıçdaroğlu, 8 seçim kaybetmiş olma sorumluluğundan "Adalet yürüyüşü ve kurultayı" ile ve bunlarla ilgili gündem yaratarak, "uluslarası ölçekte yürütülen bir kampanya ile yurtdışı ve parti dışı kamuoyu desteğini arttırarak " kurtulmaya çalışıyor.

 Yine de kongre yapmama eğilimi partinin en üst noktasına yakın bir yerden, Genel başkan yardımcısı Erdal Aksünger aracılığı ile dile getirildi.

Erdal Aksünger, "Türkiye'de OHAL var , CHP'de de OHAL ilan edlim. Kongre takvimini 1 yıl erteleyelim." diyerek Türkiye'de OHAL'in kaldırılmasını isterken, CHP'de OHAL ilanı istedi. Tepkiler yükselirken, CHP yönetimi kongre takviminin ertelenmeyeceğini duyurdu.

Ancak kongre takvimi açıklandıktan hemen sonra Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan "adalet" eylemleri sebebi, ile kongre takvimi ikinci kez ertelenmiş oldu.

Olağan kongre takvimi veya kurultay 1 yıl ertelenirse 2019 yılında seçim takvimi içine girileceği için CHP yönetimi değişmeden 2019 seçimlerine katılmış olacak. Yani 8 seçim kaybı yorgunluğu ve başarısızlığı ile yürüyen Kılıçdaroğlu yönetimi, 2019 seçimlerinde yerel ve genel seçimler başta olmak üzere cumhurbaşkanı adaylarını belirleme gücünü kullanma gayretini her fırsatta ortaya koyuyor.

CHP'nin başlattığı, HDP'ni,n devam ettirmeye çalıştığı "adalet" temalı buluşmalar;a CHP - HDP-eski AKP'lilerinin buluşmasına kaynaklık ediyor. Bu yönü ile tartışma yaratan Adalet temalı etkinliklerin bir yenisinin ne zaman yapılacağı ve kongre takvimine yeni bir erteleme olup olmayacağını ilerleyen günlerde görülecek.

Çağdaş Ulusal Çizgi

Haber-analiz

Neriman Fidan

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

KILIÇDAROĞLU'NUN ADALET YÜRÜYÜŞÜ

CHP'den Zafer haftasında adalet kurultayı İlgili haber için tıklayın.

CHP'den Zafer haftasında adalet kurultayı

Etiketler: CHP, Kurultay, adalet kurultayı, adalet, Kılıçdaroğlu, çağdaş ulusal Çizgi
8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c