8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c

BAYINDIR BELEDİYE BAŞKANI SESLİ: CİĞERİMİZ YANDI

Son Güncelleme : 29 Temmuz 2017 21:07
BAYINDIR BELEDİYE BAŞKANI SESLİ: CİĞERİMİZ YANDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli  Yangından Etkilenen Kızılkeçili ve Lütuflar Mahallelerini Ziyaret Etti

İzmir'deki yangının dehşeti havadan görüntülendi

İzmir’in Bayındır ilçesinde çıkan ve 500 hektarlık alanın zarar gördüğü yangın için soğutma çalışmaları devam ederken, yangının dehşeti havadan görüntülendi.

İzmir’in Bayındır İlçesi’nde geçen salı günü başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 500 hektarlık orman ve tarım arazisine zarar verdiği açıklanan yangının genişlemesi durduruldu, ancak Orman bölge Müdürlüğü yetkilileri, rüzgar faktörünü de göz önünde bulundurup yangının tamamen kontrol altına alındığı açıklamasını yapmadı.

Bu arada yanan alanın havadan görüntüleri, alevlerini geride bıraktığı kabus gibi tabloyu ortaya koydu. Yaklaşık 500 hektarlık alana zarara veren yangınla, geride tamamen yanan kara ağaçlar, gri külleri ile orman söndürme ekiplerinin görüntüleri kaldı.

BAYINDIR BELEDİYE BAŞKANI SESLİ: CİĞERİMİZ YANDI

Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, ilçede geçen Salı gününden beri devam eden yangınla ilgili açıklama yaptı. "Ciğerimiz yandı, canımız acıyor" diyen Başkan Sesli, şöyle konuştu:
"Toplamda 500 hektarın üzerinde alan küle döndü. Ormanlık alanlar yanında zeytinlikler ve kiraz bahçeleri de yandı. Tehlike sebebiyle Turgutluda iki yerleşim yeri tahliye edildi. Yangında yüzlerce görevli ve gönüllü canla başla, hayatlarını riske atarak alevleri söndürmeye ve yangının büyümesini önlemeye çalıştılar. Çalışmalarda uçaklar, helikopterler, çevre il ve ilçelerden onlarca söndürme araçları görev aldı. Zaman zaman başarılı olunsa da olumsuz hava şartları ve coğrafi koşullar yangının büyümesine sebep oldu. Bununla birlikte yangında kimseyi kaybetmemiş olmamıza seviniyor, ama yangında küle dönen bitki örtüsünün ve diğer canlıların acısını en derin şekilde hissediyoruz. Üzüntümüzü kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Ciğerimiz yandı, canımız acıyor."

Başkan Ufuk Sesli, ayrıca yangının çıkış nedeninin yangının kontrol altına alındıktan sonra yapılacak araştırmanın ardından belirleneceğini söyledi. Sesli, söndürme çalışmalarına katılan ekiplere de teşekkür etti.

Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile beraber Bayındır’ın Lütuflar ve Kızılkeçili mahallelerinde geçen hafta içi boyunca devam eden yangının küle çevirdiği bölgede incelemeler yaparak vatandaşlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. 

Ziyarette Başkan Yardımcısı Ruhi Akşan, Meclis Üyeleri Durmuş Köpüklü, Cemal İrim, İsmet Gencer, Süleyman Ferit Sırımcı, Veli Uludağ, Arif Uyguner, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayındır Belediyesi görevlileri de yer aldı.

Ziyaret  sırasında Lütuflar ve Kızılkeçili halkı ile sohbet eden Kocaoğlu;  “Geçen hafta içi resmi görüşmeler için Ankara’daydım. Dün akşam İzmir’e döndüm, bu sabah da yanınızdayım. Yangının başlaması ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak gerek tanker, gerek itfaiye, gerek iş makinesi olarak tüm olanaklarımızı söndürme çalışmaları için seferber ettik. Hepimize büyük geçmiş olsun. Acınızı paylaşıyorum, kaybımız büyük. Sizi dinlemeye geldim, elimizden ne gelirse yapmaya hazırız” dedi ve vatandaşlardan gelen talepleri dinleyerek, gerekenlerin yapılması için talimatlar verdi.

Kaynak: Çağdaş Ulusal Çizgi, Hürriyet

Etiketler: İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu, Bayındır Belediyesi, Ufuk Sesli, İzmir, Yangın
8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c