8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c

Barzani'nin skandal haritası şimdi de ders kitaplarında

22 Eylül 2017 19:32
Barzani'nin skandal haritası şimdi de ders kitaplarında

Irak'ın kuzeyinde peşmergenin kontrolündeki ilkokullarda, Türk topraklarını sözde Kürdistan'ın parçası ilan eden skandal harita ders kitaplarına girdi.

Peşmerge başı Barzani'nin 25 Eylül'de yapacağı bağımsızlık referanduma günler kala, Irak'ın kuzeyinde ilkokul öğrencilerine Türk topraklarının sözde 'Kürdistan'a dahil edildiği haritalarla eğitim verildiği ortaya çıktı.

Daha önce Barzani'nin odasında asılı ve sosyal medya hesabından paylaştığı ve Rudow'un hava durumu haberlerinde kullandığı Türkiyenin Doğusu ve Güneydoğusunu Kürdistan toprakları ilan eden harita referandumda da kullanılıyor.

Bu skandal harita ders kitaplarına da girdiği halde Türkiye'de devlet yönetiminden henüz herhangi bir tepki gösterilmedi.

BARZANİ'NİN HARİTASI DER KİTAPLARINDA

Barzani'nin ders kitaplarında, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri öğrencilere sözde 'Kürdistan' topraklarınınmış gibi empoze edilirken, haritanın altındaki metin dikkat çekti.

Elifbe” (Alfabe) adlı Kürtçe kitabın üst kısmındaki 'Irak Kürdistanı Eğitim Bakanlığı' ibaresi göze çarparken, alt kısımda da 'Eğitim Bakanlığı'nın bir kurulu tarafından incelenmiştir' ifadesi yer aldı.

Kitabın arka kapağında Kültür Bakanlığı tarafından 437. sayısının verildiği, üçüncü baskı olduğu, 2004 yılında Maarif Matbaasında basıldığı belirtildi.

Kitabın 57. sayfasında; Irak, İran, Suriye ve Türkiye’nin bazı bölgelerini kapsayan harita dikkat çekerken, Türkiye’ye ait kısmında “Diyarbekir” ve “Urfa” adlarının zikredildiği görüldü.

Haritanın hemen altında bulunan “Vatan” başlıklı metinde şu ifadeler kullanıldı:

Vatanımız Kürdistan’dır. Kürdistan gözbebeğimizdir. Güzel vatan Kürdistan sevgiyle yaşasın. Bağımsızlık ve özgürlük, yaşasın, yaşasın, yaşasın.

İŞTE TÜRK TOPRAKLARININ SÖZDE KÜRDİSTAN'DA GÖSTERİLDİĞİ SKANDAL HARİTA

Kaynak: Yeniçağ, Çağdaş ulusal Çizgi

Onur Öymen - İsrail'den gelen Kürdistan açıklamalarına tepki verilmeli İlgili haber için tıklayın.

Onur Öymen - İsrail'den gelen Kürdistan açıklamalarına tepki verilmeli

Etiketler: Barzani, Irak, Kürdistan, Türkiye, Referandum, Peşmerge
8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c