8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c

ANAYASA GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR. STK'LAR DİKMEN KAPISINDA BULUŞUYOR.

Son Güncelleme : 09 Ocak 2017 12:01

TBMM Genel Kurulu'nda, cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri 9 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Genel Kurul 9 Ocak Pazartesi'den 24 Ocak'a kadar hafta sonları da dahil olmak üzere aralıksız anayasa mesaisi yapacak. Görüşmelerin 15 gün sürmesi bekleniyor. CHP, ADD ve Ankara Barosu çağrısıyla 100'ü aşkın STK ve sendika, 9 Ocak'ta TBMM önünde başkanlık sistemini de içeren anayasa teklifini protesto etmek için bir araya gelecek

MECLİS GÜNDEMİ ANAYASAYA KİLİTLENDİ.

Genel Kurul 9 Ocak Pazartesi'den 24 Ocak'a kadar hafta sonları da dahil olmak üzere aralıksız anayasa mesaisi yapacak. Görüşmelerin 15 gün sürmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ ALINMAYACAK

Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında TBMM'ye ziyaretçi alınmayacak. TBMM'ye Salı günleri grup toplantı zamanları hariç görüşmeler tamamlanıncaya kadar Türkiye Büyük Millet Meclisine görevliler hariç geçici ve daimi giriş kart sahipleri ve ziyaretçi alınmayacak.

CHP, ADD ve Ankara Barosu çağrısıyla 100'ü aşkın STK ve sendika, bugün TBMM önünde başkanlık sistemini de içeren anayasa teklifini protesto etmek için bir araya gelecek.

Görüşmeler öncesi Atatürkçü Düşünce Derneği ve Ankara Barosu'nun çağrısıyla siyasi parti, STK ve sendikaların da katılacağı bir eylem düzenleniyor.

CHP'nin de katılım çağrısı yaptığı eylem saat 13.00'de TBMM Dikmen kapısında başlayacak.


ANAYASA MESAİSİ BAŞLIYOR, TEKLİF GENEL KURUL'DA İKİ DEFA GÖRÜŞÜLECEK

Meclis Genel Kurulu'nda 9 Ocak Pazartesi günü teklifin tümü üzerinde görüşmeler yapılacak.Anayasanın değiştirilmesi hakkındaki teklifler Genel Kurul'da iki defa görüşülüyor.

ANAYASADA DEĞİŞİKLİK TEKLİFLERİNİN KABULÜ

Anayasada değişiklik tekliflerinin birinci ve ikinci görüşmelerinde, maddelerin kabulü ile ikinci görüşmenin sonunda tümünün kabulü üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyu ile mümkün.
Birinci görüşmede gerekli çoğunlukla kabul oyu alamayan bir madde ikinci görüşmede de gerekli çoğunlukta kabul oyu alamamışsa reddedilmiş olacak.İkinci görüşmede yalnızca maddeler üzerinde verilmiş değişiklik önergeleri görüşülecek, birinci görüşmede üzerinde değişiklik teklifi bulunmayan bir madde hakkında ikinci görüşmede önerge verilemeyecek.

Teklif hakkında verilen değişiklik önergesinin kabulü halinde, kabul için gerekli beşte üç çoğunluğun tespiti için bu önergenin oylanması gizli oylama suretiyle tekrarlanacak.

REFERANDUM İÇİN 330 VEKİLİN OYU GEREKİYOR

Meclis tarafından üye tamsayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazete'de yayımlanacak.

MECLİS'TEKİ SANDALYE DAĞILIMI

Meclis'te AK Parti'nin 317, MHP'nin 39 milletvekili bulunuyor.

GİZLİ OYLAMA NASIL YAPILIR?

Gizli oylama adı okunan üyeye bir zarf ve beyaz (kabul), kırmızı (ret) ve yeşil (çekimser) renkli üç pusulanın verilmesi ve üyenin bunlardan birisini kapalı kabinde zarfa koyması suretiyle yapılıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ NE GETİRİYOR? İlgili haber için tıklayın.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ NE GETİRİYOR?

Etiketler: Anayasa, Cumhurbaşkanlığı, Başkanlık, STK, Protesto, AKP, CHP, MHP, HDP
8TXV1Xhfyp94bs9XTmWCDev5ISdylH-WymPnIBCsd3c